duminică, 19 martie 2023

Numai un punct în contul oaspeților!

C.S. Berceni - A.F.C. Bănești 1-1 (0-0)

În încercarea de a a-și mări zestrea din clasament, elevii lui Florin Pancovici și Alin Dinu s-au lovit de o echipă aflată într-o acută criză de puncte. Aflate în zona nisipurilor mișcătoare cele două competitoare s-au implicat într-un joc de angajament, deschis, în care nu au lipsit ocaziile la ambele porți. Sub aceste auspicii, după o primă repriză albă pe tabela de marcaj, mitanul secund a adus și două goluri care la final au consemnat o  remiză echitabilă. Primii care au lovit au fost jucătorii din Berceni (`60) pentru ca cinci minute mai târziu, la o lovitură liberă executată  de George Dumitrache din poziție lateral dreapta, Alex Puchea cu o lovitură de cap să restabilească o egalitate care s-a menținut până la final, chiar dacă pe acest fond ambele echipe și-au trecut în cont câte o bară. Primul “11“ pe care Florin Pancovici l-a trimis pe gazon a fost: Stancu - Albină, G. Dumitrache (cpt), V. Banu, Aranchilovici, Puchea, Cocoș, Socet, Manole, C. Dumitrache, A. Banu. Au mai fost folosiți: Dumitru, Vasile, Toma. În etapa viitoare mai precis în rundă a 21-a, băneștenii joacă acasă, sâmbătă, de la ora 11:00, cu Tricolorul Breaza, echipă care deține în acest moment fotoliul de lider.

La final, făcând referire la acest joc “principalul“ oaspeților a spus: “A fost un joc în care s-a făcut multă risipă de energie. Regret totuși că nu am reușit mai mult pe tabelă dar consider că raportul de forțe care a existat pe gazon a condus la un rezultat echitabil. Din păcate atât s-a putut, mai sunt multe meciuri de disputat în acest retur și vom încerca să adunăm cât mai multe puncte. Totuși apreciez eforturile pe care le-au făcut elevii mei și sper ca la partidele viitoare să avem mai mulți sorți de izbândă“.

Sursa foto: PH Sport