Masă festivă pentru Voința Adunați
Aflată în postura de nou promovată la nivelul Ligii a 5-a, ca la fiecare sfârșit de sezon, familia fotbalistică din Adunați s-a reunit într-o frumoasă locație din zonă. Pe lângă voia bună, care a fost la ea acasă, jucătorii au încercat să privească cu încredere înainte, să facă planuri de viitor. Sigur, rezultatele nu au fost de multe ori cele dorite, echipa având un parcurs presărat cu câteva sincope, urmând ca fiecare să învețe din greșelile care s-au făcut. Cu toate acestea, formația din Adunați rămâne o oază de stabilitate fotbalistică la nivelul fotbalului prahovean și există toate premisele ca în sezonul viitor această grupare să aibă un parcurs remarcabil, așa cum își doresc toți iubitorii de fotbal din zonă.
5 minute cu ... Florin Pancovici
Indiscutabil, o prezență agreabilă pentru iubitorii de fotbal din Drăgănești la festivitatea de premiere a constituit-o apariția antrenorului Florin Pancovici. Acesta, în vârstă de 49 de ani a preluat în vara trecută echipa condusă de Nicu Mărgărit, adunând 18 victorii, 4 egaluri și o înfrângere. Surprinzător pentru mulți, Pancovici a decis ca după o singură înfrângere, cea de la Comarnic, să facă un pas înapoi cu șapte etape înainte de un final în urma căruia s-a obținut promovarea. Întrebat dacă are vreun regret față de decizia pe care a luat-o în acel moment, acesta a spus: ”Nu am nici un regret. Mă bucur că echipa a reușit să-și realizeze obiectivele propuse. Am rămas în relații bune cu toți cei care alcătuiesc această familie a Progresului din Drăgănești. Rămâne o amintire frumoasă pentru mine această grupare și îi doresc mult succes în viitor”
Foarte aproape de titlu cu Progresul Drăgănești, la care și-a adus o contribuție importantă în ecuația promovării, Florin Pancovici rămâne în continuare un tehnician apreciat în lumea fotbalului prahovean și în mod sigur, în această pauză competițională, ofertele nu vor întârzia să apară pe adresa lui. Pe marginea acestui subiect, acesta a ținut să precizeze: ”Deocamdată nu există nimic concret în acest moment. Dacă există o echipă serioasă, dispusă să facă performanță, eu sunt deschis la orice discuție. Sigur, îmi doresc să rămân în fenomen, mai ales că sunt câțiva jucători care vor în continuare să lucreze cu mine. Timpul va decide”Mulțumim, Costin Popescu!
După
un sezon și jumătate petrecut alături de Progresul Drăgănești, colaborarea
dintre clubul nostru și Costin Popescu a ajuns la final.
Fundaș defensiv, un adevărat stâlp al apărării noastre, Costin a fost
alături de noi și a contribuit din plin la dezvoltarea unui proiect care la
finalul acestui sezon s-a concretizat cu o frumoasă promovare în Liga a 3-a.
Prin muncă, caracterul și implicarea sa, a câștigat respectul colegilor, al
staff-ului și al suporterilor, fiind un exemplu de profesionalism pe teren și
în afara lui.
Este momentul să-i mulțumim pentru tot ce a oferit clubului nostru.
Îi dorim mult succes în noile provocări care vor urma în cariera sa fotbalistică.
Mulțumim, Costin Popescu!
MULȚUMIM TUTUROR! NOI SUNTEM PROGRESUL DRÃGÃNEŞTI
Ceea ce în urmă cu câțiva ani părea de domeniul imposibilului, Progresul
Drăgănești a realizat o performanță istorică pentru club și întreaga comunitate
fotbalistică din zonă, adică CUPA ȘI CAMPIONATUL aferent Ligii
a 4-a Prahova. Această frumoasă reușită are la bază, multă muncă, ambiție și
sacrificiul unei întregi echipe. Firesc, în prim plan se află Nicu Mărgărit,
cunoscutul om de fotbal de care se leagă destinele grupării din Drăgănești, cel
care a asigurat stabilitate financiară realizării acestui proiect. Alături de
acesta, aflat în permanenţă lângă echipă, a fost Daniel Toader, investit în
acest sezon cu funcția de director sportiv dar și Adrian Toader, aflat pe
poziția de președinte al clubului. De asemenea trebuie subliniat, ca de fiecare
dată, aportul Primăriei Locale reprezentată de Ionuț Georgian Toma, primul edil
al acestei localități, în rezolvarea problemelor de ordin administrativ. Un
merit important l-au avut și antrenorii, Florin Pancovici, cel cu care s-a
plecat la drum și Vali Sinescu, acesta din urmă finalizând câștigarea unei
serii presărate cu multe adversare puternice. Așadar, un prim pas spre
performanță a fost făcut, și este momentul să mulțumim tuturor acelora care
și-au adus contribuția la realizarea acestui frumos vis: jucători, staff și
suporteri.
Drãgãneşti Force One!
●Portari:Dalin
MUNTEANU, Ionel COJOCARU.
●Fundaşi:Alexandru
MIHĂILĂ, Roberto ALECSANDRU, Costin POPESCU, Valentin SAVU, Valentin MIRICĂ,
Ion GABRIEL, Valentin PASĂRE, Andrei ALBU.
●Mijlocaşi:George
BENCEA, George NINCĂ, Alexandru POPA, Horia NICOLAE, Cosmin MUNTEANU, Vali
POPESCU, Vlad STANCU, Narcis ŢÂNŢARU, Adrian ŢANGULEA, Florin CAZAN, Mircea
STANCU.
●Atacanţi:Tibi
OANCEA, Cristi NEGOTEI, Mădălin CONSTANTIN, Robert BUDUROI.
●Antrenor:
Valentin SINESCU
●Organizator
competiţi: Cosmin NICODIM
●Delegat:
Florin CHIVU
●Asistență
medicală: Nicoleta PAVEL
●Magazioner:
Ionel SOGARDEA
●Director
sportiv: Daniel TOADER
●Președinte:
Adrian TOADER
●Președinte
onorific: Georgian Ionuț TOMA
●Finanțator:
Nicu MĂRGĂRIT
Un ”duș rece” pentru jucătorii noștri!
FC Muscelul Câmpina - Voința Adunați 9-1 (4-0)
Pentru fotbaliștii noștri, ultimul joc a coincis cu o
deplasare pe terenul formației FC Muscelul Câmpina, adică echipa care înaintea
acestei etape a câștigat dreptul ca din sezonul viitor să activeze pe prima
scenă a județului. În aceste condiții, în fața unui numeros public venit să-și
sărbătorească favoriții, meciul a fost unul la discreția gazdelor. A fost o
primă repriză în care ai noștri au încercat în mai multe rânduri să amenințe
poarta adversă dar ca şi în meciurile anterioare au fost deficitari în faza de
finalizare, în schimb, mult mai pragmatice, gazdele au lovit de fiecare dată
când au avut prilejul. Cu 4-0 la pauză, impulsionați și de public, câmpinenii,
au controlat cu autoritate mitanul secund, realizând un scor care ne scutește
de alte comentarii. Golul de onoare al echipei noastre a venit în urma unei
lovituri libere executate de Emil Moise.
Distribuția
Voinței a avut următoarea componență: Duță - Boroș, Frățilă, Deaconu, A.
Negotei, Piciorea (cpt), Comănoiu, F. Moise, Stoichi, Rada, Negraru. Au mai
fost folosiți: Urdea, Olteanu, E. Moise, Cheptene și Iordache.
Antrenori:
Lucian Comănoiu și Vali Urdea
Trăgând linie, în ciuda acestui ”duş rece” se poate
spune că pentru echipa noastră, la primul ei sezon în Liga a 5-a, o clasare în
zona de mijloc a clasamentului este una meritată. După o primă parte a
campionatului, în care rezultatele au alternat, a urmat un retur cu o nouă
conducere tehnică, în care jocul echipei s-a schimbat mult în bine. Astfel,
există toate premisele ca în sezonul viitor, cu același sprijin pe care-l oferă
primăria din Adunați, elevii lui Lucian Comănoiu și Vali Urdea să înregistreze
o ascensiune mult așteptată alături de un public care și-a dovedit atașamentul
față de proprii favoriți.

Final de sezon și o nouă victorie pentru Progresul Drăgănești!
Într-un joc aferent ultimei etape din Liga a 4-a Prahova, pe stadionul din Vărbilău gazdele au cedat în fața fotbaliștilor din Drăgănești cu scorul de 0-4.
Progresul a aliniat un prim ”11” care a avut
următoarea componență: Cojocaru - Pasăre, Alecsandru, Popa, V. Savu (cpt), Cazan,
Ţânţaru, Ion, Negotei, Oancea, Constantin.
Așadar, cortina a coborât și peste prima scenă
fotbalistică a județului, acolo unde gruparea condusă de Nicu Mărgărit a realizat
o frumoasă și meritată promovare în ciuda faptului că puțini erau aceia care îi
dădeau șanse reale pentru obținerea unei asemenea performanțe.
În ultima etapã mergem la Câmpina!
1. Muscelul 29 23 2 4 92 -
33 71p
10. Voința 29
10 7 12 48 - 49 37p
Confruntarea dintre cele două grupări va avea loc
sâmbătă după-amiază, de la ora 16:00, pe stadionul ”Petrol” din Câmpina.
Partida va fi arbitrată de Costin Drăgănescu secondat la cele două linii de Adina Ciobanu și Cristian Buliga. Ȋn calitate de observator A.J.F. a fost delegat
Silviu Crângașu.
În cadrul acestei runde, ultima din acest sezon,
se mai dispută următoarele jocuri: ►AS Târgșorul Vechi Stăncești - CS
Scorțeni Bordeni; ►CS Aricești Rahtivani - CS Sirna Varnița; ►ACS Stejarul
Goruna Cocorăștii Misli - Caraimanul Bușteni; ►Avântul Măgureni - CS Strejnicu;
►CS Mănești Arizona Zalhanaua - ACS Viitorul Puchenii Mari; ►AȘ Genesis
Filipești de Pădure - ACS Petrolul Ologeni; ►Unirea Cocorăștii Colț - Sportul
Câmpina
Mult a fost, puțin a rămas!
Deja considerați campioni, Savu și colegii lui vor
încerca să abordeze și acest joc cu gândul că efortul și pasiunea de care au
dat dovadă până acum nu a fost în zadar. Practic, aceștia împreună cu cei care
conduc destinele acestei formații s-au autodepășit și meci de meci au oferit un
fotbal curat, un fotbal spectacol, evident ținând cont și de nivelul la care
evoluează, iar iubitorii de fotbal din Drăgănești și nu numai ar trebui să-i
aplaude la scenă deschisă. Indiferent de numele adversarului, respectul și
spiritul de fair-play va fi același, lucru care se va întâmpla și împotriva
formației din Vărbilău.
Fotbalul este, totuși un joc
Voința Adunați - Unirea Cocorãștii Colț 2-3 (0-2)
►Voința: Duță - Boroș, Olteanu, Deaconu,
A. Negotei, Nedelcu, F. Moise, Stoichi, Piciorea (cpt), Rada, Negraru. Au mai
fost folosiți: Turek, Iordache, Botoacă, E. Moise și Urdea.
Antrenori: Lucian Comănoiu și Vali Urdea
Fiind ultima partidă din această stagiune disputată pe teren propriu,
elevii lui Comănoiu și Urdea și-au dorit foarte mult să-și ia rămas bun de
la proprii suporteri cu o victorie. Numai că în ciuda acestei dorințe, în fața
unei formații care în sezonul trecut a combătut pe ptrima scenă fotbalistică a
județului, rezultatul final nu a fost cel așteptat. În fața unui numeros
public, jucătorii gazdă au avut un început promițător însă ocaziile ratate, așa
cum se spune în fotbal s-au răzbunat, fapt reflectat și pe tabelă, cu două
goluri obținute de către adversari de la punctul cu var. Imediat după pauză,
Mario Negraru a relansat jocul însă din nou o neatenție în apărare a făcut ca
vizitatorii să-și treacă în cont încă un gol. Pe acest fond, finalul partidei
putea echilibra tabela, dar golul lui Vali Urdea și “bara“ lui Emil Moise nu au
fost suficiente pentru împlinirea acestui deziderat. Și cum fotbalul este
totuși un joc, la final spectatorii prezenți și-au aplaudat favoriții care în
ultima etapă se vor deplasa pe terenul liderului, mai precis la Câmpina, acolo
unde vor întâlni pe localnicii de la FC Muscelul.
La finalul acestei partidei, antrenorul “secund“ al gazdelor, Vali Urdea
(foto), într-un deplin fair-play a declarat: ”Încep prin a felicita
echipa oaspete, o echipă bună și disciplinată. A fost un joc plăcut ochiului,
în care noi am încercat să obținem un rezultat pozitiv însă și de această dată
am irosit câteva bune oportunități de a marca. Vreau să mulțumesc tuturor
spectatorilor prezenți la meci pentru susținere și pentru faptul că la final
ne-au aplaudat și ne-au arătat încredere. Mai avem încă un joc de disputat după
care vom trage linie”
- Galerie foto -
Un vis împlinit! Suntem mai aproape ca oricând de Liga a 3-a
“Pentru mine este o
mare împlinire, un an greu în care am suferit, departe de familie și vreau să
mulțumesc tuturor celor care au fost lângă echipă“, spunea Nicu Mărgărit (foto), omul de care
depinde destinele echipei din Drăgănești. Practic, acesta a fost conectat cu
totul la acest eveniment deosebit, parcurgând traseul Londra - Drăgănești
pentru a fi alături de către toți cei care au contribuit la această frumoasă
performanță fotbalistică. Bucuria câștigării titlului de
campioni ai Ligii a 4-a Prahova a fost întregită de o altă veste bună care a
venit duminică după-amiază pentru echipa noastră. Astfel, conform tragerii la
sorți pentru disputarea barajului de promovare în Liga a 3-a, reprezentantele
județului Prahova și Giurgiu trebuie să se afle față în față într-o manșă dublă
pe 20, respectiv 27 iunie. Conform site AJF Giurgiu, AFC Adunații Copăceni va
fi declarată campioană, însă se pare că această grupare nu a întrunit toate
condițiile de licențiere a dosarului pentru a se prezenta la baraj. Pe marginea
acestui subiect, Nicu Mărgărit a ținut să precizeze: “Din câte cunosc, la
momentul depunerii actelor pentru licențiere, echipa giurgiuveană nu deținea
clasificarea pentru barajul de liga a 3-a, ori în aceste condiții ne considerăm
proaspăt promovați. Urmează să facem toate demersurile la FRF. Deocamdată ne
bucurăm, după un meci foarte greu, cu o echipă arțăgoasă. Cred că unii s-au
gândit că echipa din Gherghița o să ne dea meciul dar s-a văzut că am trecut de
la extaz la agonie și invers, și mă refer la evoluția scorului. Vreau să spun
că niciodată nu s-a pus problema ca Draganestiul să cumpere meciuri. Tot
campionatul am suferit că am fost o echipă dreaptă. Am plecat ca o echipă
căreia nimeni nu-i dădea nici o șansă și am ajuns campionii Ligii a 4-a Prahova“
Echipa lui Nicu Mărgărit este noua ”regină” a Ligii a 4-a prahovene!
Progresul Drăgănești - ACS Gherghiţa 6-4 (3-2)
Așa cum era de așteptat, jucătorii noștri au reușit o
nouă performanță istorică, atât pentru club, cât și pentru localitatea
Drăgănești. Practic, cu o etapă înainte de final, succesul din jocul cu ACS
Gherghița, scor 6-4, a făcut ca matematic titlul să fie atribuit echipei
noastre. Astfel, după Cupă, în vitrina clubului a poposit și trofeul care se
atribuie câstigãtoarei acestei ediții de campionat.
Totuși, desfășurarea partidei a produs mari emoții
gazdelor care de la extaz la agonie și invers, a reușit în final o victorie după
un thriller cu zece goluri. Cu un început perfect, în care Buduroi a lovit de trei
ori (`10, `21 și `31), inexplicabil gazdele au stins motoarele și în 20 de
minute au încasat patru goluri, spre exasperarea băncii tehnice din Drăgănești.
A urmat însă o revenire de senzație în care pe rând, Nincă (`60) și mai apoi M.
Constantin (`62) și Ţânțaru (`77) au întors tabela și au reaprins speranțele tuturor
iubitorilor de fotbal din Drăgănești. Pe acest fond, cu multe ratări la poarta
vizitatorilor, “centralul“ Costin Drăgănescu a consfințit un succes care aduce
titlul de campionană la Drăgănești. Momentele de bucurie de la finalul meciului
au fost încununate de festivitatea oficială de premiere. Președintele AJF-ului
prahovean, Silviu Crângașu, a fost cel care a înmânat medaliile de campioni și
mult râvnitul trofeu jucătorilor și staff-ului tehnic.
Primul “11“ al formației din Drăgănești a fost:
D. Munteanu - Mihăilă, Alecsandru, C. Popescu, V. Savu (cpt), Ţangulea, V.
Stancu, Nincă, V. Popescu, Buduroi, C. Munteanu. Au mai jucat: M. Constantin,
Oancea și Ţânțaru
Dacă câștigarea titlului de campioană a devenit
realitate și a adus o bucurie imensă în tabăra noastră, aceasta s-ar putea dubla
câteva ore mai târziu, dacă în jocul ACS Petrolul Roata - AFC Adunații
Copăceni, formația oaspete va obține victoria. Aceasta din urmă ar deveni
campioana județului Giurgiu și cum nu întrunește toate condițiile de a
participa la baraj, neavând aprobat dosarul de licențiere, atunci se poate
spune că echipa lui Nicu Mărgărit este cea care va face pasul mult visat în
Liga a 3-a națională.
Dalin Munteanu la 29 de ani!
Pentru Dalin Munteanu, “îngerul păzitor“ al formației
noastre, ziua de astăzi este una deosebită. Pe lângă faptul că el împlinește 29
de ani, meciul de astăzi îi poate aduce o nouă medalie de campion, câștigarea
campionatului fiind un obiectiv principal pentru întreaga suflare fotbalistică
din Drăgănești. Așadar, este momentul să-i mulțumim pentru întreaga activitate desfășurată
în cadrul clubului nostru și să-i urăm un sincer și călduros “La mulți ani“.
Ultima reprezentație pe teren propriu
5. Unirea 28 17 5 6
82 - 49 56p
9. Voința 28 10 7 11 46 -
46 37p
Această partidă este programată duminică dimineață,
ora 11.00, pe stadionul din Adunați. Jocul va fi condus la centru de Tiberiu Ionică ajutat la cele
două linii de Adrian Ghinea și George Georgescu. Ȋn calitate de observator
A.J.F. a fost delegat Vasile Bădilă.
Tot în această etapă se vor mai disputa
următoarele meciuri:
► CS Șirna Varnița - AS Târgșorul Vechi Stăncești
► ACS Stejarul Goruna
Cocorăștii Misli - CS Ariceștii Rahtivani
► CS Strejnicu 2021 - Caraimanul Bușteni
► ACS Viitorul Puchenii
Mari - Avântul Măgureni
► Petrolul Ologeni - CS Mănești Arizona Zalhanaua
► Sportul Câmpina - AS Genesis Filipești de Pădure
► CS Scorțeni
Bordeni - FC Muscelul Câmpina
În fața eventului! Mult a fost, puțin a mai rămas. Cu toții la stadion
După muncă urmează răsplata și cu acest gând vor intra pe gazon băieții
noștri. Au mai rămas de disputat numai două etape dar meciul de sâmbătă are în
mod sigur o semnificație aparte. Mai precis, cu toții sperăm ca cele trei
puncte puse în joc să declanșeze o adevărată fiestă la Drăgănești, acolo unde
echipa lui Nicu Mărgărit se află în fața unei performanțe istorice la nivelul clubului
pe care îl conduce. Este momentul ca pe lângă Cupa cucerită în urmă cu câteva
zile să realizăm eventul. Este momentul ca toată suflarea fotbalistică din zona
noastră să trăiască cu adevărat clipe de bucurie pe care Savu și Co. le merită
cu prisosință. Această confruntare dintre formația noastră situată pe prima
treaptă a clasamentului, cu 71 de puncte, și ACS Gherghița, clasată pe locul 7,
cu 44 de puncte, este programată pentru sâmbătă dimineață, începând cu ora
11.00. Așadar, pentru noi, pentru voi, pentru toți fanii noștri de oriunde ar
fi … Hai Progresul Drăgănești!
Declarații … Declarații … Declarații …
Ionuţ Georgian Toma
(primar Drãgãneşti):
“Avem încredere că vom câștiga și
acest joc, un joc care poate aduce titlul de campioană la Drăgănești. Băieții
au traversat un sezon dificil dar cu un ultim efort vor ieși învingători. Ne
apropiem de o mare performanță, care poate fi considerată un succes istoric
pentru comuna noastră. Sper ca la final, să ne bucurăm împreună cu toți
iubitorii de fotbal din zona noastră care în mod sigur vor fi prezenți în număr
mare la această confruntare“
Nicu
Mãrgãrit (finanţator Progresul Drãgãneşti):
“Un moment istoric, atât pentru
echipă cât și pentru comuna Drăgănești. Se anunță un meci dificil pentru noi,
în care vecinii noștri își doresc să ne încurce. Jucăm cu titlul pe masă și
dorim din tot sufletul să luăm cele trei puncte. Am încredere în băieți și după
un an greu cred că sosit și momentul ca să ne bucurăm. Respectăm fotbalul,
respectăm adversarii dar ne dorim să câștigăm. Să fim sinceri și să spunem că
am demonstrat că suntem echipa de pe
primul loc“
Daniel Toader (director
sportiv Progresul Drãgãneşti):
“Se anunță un meci dificil, cu o echipă bună.
Întotdeauna a fost o rivalitate, fiind echipe vecine, așa cum se întâmplă peste
tot. Îi respectăm dar îi așteptăm încrezători că o să tranșăm și acest joc în
favoarea noastră iar la sfârșit vom primi medaliile și cupa pe care le merităm.
Vreau să mulțumesc și pe această cale iubitorilor de fotbal din Drăgănești care
pe frig, ploaie sau soare au fost lângă noi și ne-au încurajat. În continuare
îi așteptăm la meciurile noastre“
Viitorii posibili adversari luați în vizor
Imediat după meciul de la Cornu, Daniel Toader și Valentin Sinescu au făcut un drum de aproximativ 150 de Km, până la stadionul din Colibași, pentru a asista la un joc foarte important pentru destinele echipei din Drăgănești. Mai precis, au urmărit la lucru jucătorii formațiilor Victoria Adunații Copăceni - Dunărea Gaujani, într-o partidă cu implicații în stabilirea grupării din județul Giurgiu care va accede la promovare, împotriva unei reprezentante a județului Prahova. Primele impresii culese de directorul sportiv, Daniel Toader (foto), au fost următoarele: ”Privind clasamentul, am văzut echipele care la acest moment sunt creditate cu cele mai mari șanse să câștige Liga a 4-a a județului Giurgiu. Sunt două echipe interesante, cu mare risipă de efort, care trebuie tratate cu toată seriozitatea. Am tras concluziile necesare, suntem încrezători și vom vedea situația exactă după etapele care mai sunt de disputat”
Înfrângere la limită pe fondul multor ratări
În ciuda acestei înfrângeri, formația vizitatoare a fost cea care în foarte multe momente ale jocului a dictat muzica, dar ca o regulă nescrisă în fotbal,
ratările de multe ori se răzbună. Sigur, pentru gazde victoria rămâne victorie
iar pentru oaspeți regretul că multe dintre oportunitățile avute au fost
irosite foarte ușor. Ca și la alte formații, capitolul finalizare lasă de dorit
în multe jocuri, fapt întâlnit și la gruparea din Adunați, unde cel puțin în
prima repriză, atât Comănoiu cât și ”secundul” Urdea, erau exasperați de ratările propriilor elevi. În linii mari cam
aceasta a fost istoria unui meci în care se poate spune că ratările au fost la
ele acasă.
Distribuția oaspeților a avut
următoarea componență: Duță - Boroș, Olteanu, Deaconu, Frățilă, Nedelcu, F.
Moise, Stoichi, Piciorea (cpt), Rada, Negraru. Au mai fost folosiți: A.
Negotei, Iordache și Urdea.
Conform ”țintarului”, următorul episod se va derula la
finele săptămânii viitoare, atunci când jucătorii din Adunați vor primi vizita
formației CS Unirea
Cocorăștii Colț.
- Galerie foto -
Nicu Mărgărit: ”Deocamdată nimic nu este terminat”
Ca și la meciul de Cupă, Nicu Mărgărit
(foto) a trăit și acest joc la intensitate maximă, disputat la capătul
unei săptămâni de foc, încununată cu două frumoase victorii. Legat de aceste
confruntări, acesta a declarat:
”Ne-am dorit foarte mult după meciul cu Nedelea să
facem tot ce depinde de noi să câștigăm jocurile cu Comarnic și Cornu și iată
că am reușit. Domnul Sinescu le-a spus clar la jucători că putem fi U Craiova
sau U Cluj dar eu cred că putem fi ca echipa craioveană. Jucătorii care au
intrat în teren au avut cu toții ceva de demonstrat. Am întâlnit o echipă cu
jucători valoroși dar sincer, se poate spune că noi am fost cei mai buni. Acum
ne bucurăm dar de luni cu toții trebuie să ne concentrăm la următorul joc, cel
cu Gherghița, în fața unui adversar dificil. Deocamdată nimic nu este terminat.
Pentru a deveni campioni mai avem nevoie de trei puncte”.
5 minute cu ... Dalin Munteanu
Unul dintre jucătorii care a dat siguranță defensivei noastre, fiind apreciat de întreaga asistență pentru intervențiile sale, a fost portarul Dalin Munteanu.
-Cum s-a văzut acest meci din teren?
-În primul rând este o victorie meritată. Noi am fost echipa care ne-am
dorit mai mult. Am dorit să demonstrăm tuturor că suntem echipa care are
potențialul cel mai mare și care poate să reprezinte Prahova în sezonul viitor,
în Liga a 3-a.
-Va fost teamă de acest meci?
-Nu. Sincer, traversăm o perioadă bună, în care am reușit să nu încasăm
gol. Câștigarea Cupei ne-a dat aripi, oferindu-ne o motivație suplimentară. În
plus am vrut să dovedim că suntem cea mai pregătită grupare din seria noastră.
-Ai fost omul potrivit, la locul potrivit în
acest joc ...
-Da. Nu m-am îndoit niciodată de valoarea mea. Prin evoluția mea, atât din
finala Cupei, cât și cea din partida de astăzi le-am dat multora peste nas. La
Comarnic, când echipa a suferit prima înfrângere din acest sezon, am fost criticat mult prea
dur și mulți s-au îndoit de valoarea mea. Dumnezeu mă iubește și astăzi am
demonstrat, ca și în meciurile trecute, că intervențiile mele și modul în care
am coordonat pe băieți au condus aproape la îndeplinirea obiectivului principal.
-Ce va fi în continuare?
-Ne dorim să rămânem cu un singur rezultat nemeritat, și mă refer la cel de
la Comarnic. Vreau să remarc faptul că putem să avem soarta lui U Craiova, care
a câștigat Cupa și campionatul, chiar dacă suntem în Liga a 4-a. Este vorba de
o muncă depusă pe parcursul unui sezon foarte greu, care s-a materializat
foarte frumos într-o săptămâna plină de satisfacții







































































