duminică, 24 iulie 2022

A.F.C. - ul din nou la lucru!

Voința Vărbilău - A.F.C. Brebu 1-0 (0-0)

Primul amical al verii pentru elevii antrenorului Săvulescu s-a consumat la Vărbilău, în fața localnicilor de la Voința. Într-o formulă în care au lipsit câțiva titulari, oaspeții au avut prilejul să înceapă parcursul unei prime perioade de adaptare la efort. Pe aceste coordonate, scorul a interesat mai puțin, ambele competitoare încercând să aducă un plus în primul rând la capitolul pregătire fizică. La capătul celor 90 de minute de joc, pe o căldură aproape insuportabilă, victoria a revenit formației gazdă, scor 1-0. De remarcat revenirea în lotul echipei vizitatoare a lui Sebi Rusu și Alex Neagu, lor urmând să se alăture și Bogdan Baciu. La finalul partidei, Cătălin Tănase (foto), președintele brebenilor a spus: A fost un prim contact cu o perioadă de acumulare fizică, atât de necesară în această pauză competițională. Încercăm prin amicalele care vor urma să ajungem la un nivel optim pentru a putea rezista unui campionat care se anunță mult mai disputat”.

Primul 11 trimis de Robert Săvulescu a avut următoarea componenţă: R. Gheorghe - Rusu, Neagu, Apietroaie, Dima, Oprica, I.Lucian, Stoica, Duricu, Vișan, Oancea. Au mai fost folosiţi: Badea, Boghici și Popa. Pentru fotbaliștii brebeni, finalul săptămânii viitoare va aduce un nou joc de pregătire, de această dată împotriva echipei Tricolorul Breaza.