sâmbătă, 5 martie 2022

Remiză neconformă cu realitatea!

A.F.C. Brebu - A.S. Strejnic 2-2 (2-1)

Zăpada căzută în timpul nopții a dat mari bătăi de cap organizatorilor care au făcut eforturi deosebite pentru a asigura desfășurarea acestei partide în condiții cât mai bune. Se spune că în fotbal 2-0 este un scor periculos fapt ce s-a adeverit și în acest meci în care gazdele au avut parte de o asemenea diferență dar contrar așteptărilor rezultatul final a fost unul neconform cu realitatea din teren. Practic, elevii antrenorului Robert Săvulescu au avut meciul în mână, ratând cu ușurință situații clare de gol. Mai mult, de patru ori bara a fost un aliat al formației din Strejnic lucru mai rar întâlnit pe un teren de fotbal. Cam aceasta a fost istoria unui joc în care gazdele au marcat o dublă prin Mădălin Vișan după care se poate spune că au făcut cadou oaspeților două goluri care au consfințit rezultatul final. Primul ”11” trimis de Săvulescu pe gazon a avut următoarea componență: R. Gheorghe - Mărăcineanu, Oprica, Marcu, Rusu, Dumitru (cpt), Duricu, Zahiu, Marinescu, Vișan, Oancea. Pe parcursul partidei au intrat Stoica și Ștefan. La orizont, pentru formația din Brebu se profilează un joc de tradiție, Bogdan Dumitru & Co. urmând să încrucișeze armele cu A.F.C. - ul din Bănești pe stadionul situat la sud de Câmpina.

Referitor la acest joc, Cătălin Tănase (foto), președintele formației din Brebu, a spus.  “Am avut o primă repriză în care echipa a dominat și s-a impus pe tabelă după ce oaspeții au fost salvați în patru rânduri de barele porții. Incredibil, în a doua parte a jocului nu am reușit să ne menținem avantajul cu toate că au mai existat ocazii clare de gol. Felicit echipa oaspete pentru că nu a depus armele până în minutul 90. A fost un meci din care avem multe de învățat și trebuie să ne schimbăm atitudinea în următoarele partide“.