duminică, 2 decembrie 2018

Final în forță pentru campioni!

A.S. Muntenii Câmpina – C.S. Mănești Băltița  5-1 (1-0)
Final de stagiune și pentru formația prezidată de Gery Dinică odată cu coborârea cortinei peste Liga B Prahova. Chiar dacă temperatura arăta câteva grade sub zero, elevii antrenorului Mugurel Negreanu au vrut și în final au reușit o victorie clară, la un scor confortabil. În ciuda diferenței de valoare dar și de locuri în clasament, fotbaliștii câmpineni au întâlnit o formație arțăgoasă, care practic s-a agățat de fiecare minge și a încercat să-și vândă cât mai scump pielea. Avertizați de o primă ocazie a vizitatorilor, Cătălin Pop (foto) și colegii lui au împins în permanență jocul spre poarta adversă unde cornerele au curs în număr mare. Pe acest fond, primul gol a venit în minutul 27, când la o minge înălțată de Emil Horja în careul mare, de la 8 metri, Straț a trimis cu capul plasat, fără ca portarul gazdelor să schițeze vreun gest. Învins fără replică, goalkeeper-ul din Mănești a avut totuși în continuare intervenții salvatoare. Mai întâi, șutul puternic a lui Vali Bărbulescu a fost respins în extremis la fel cum și șutul lui Straț, la care întreaga asistență a văzut gol, a fost deviat în corner. După pauză, jucătorii oaspeți au încercat să revină în joc și contrar așteptărilor au reușit să egaleze în minutul 63, printr-un autogol semnat de Alex Duricu care la o centrare de pe flacul stâng, în viteză, a trimis greșit în plasa porții lui Briotă. Evident, a fost un gol care nu a picat prea bine câmpinenilor care efectiv s-au aruncat spre poarta oaspeților. Liniștea a venit în minutul 75, atunci când Bogdan Nedelcu a pătruns pe banda dreaptă și cu un șut la colțul lung nu a lăsat speranțe apărătorului buturilor din Mănești. Practic, a fost momentul când fotbaliștii oaspeți s-au prăbușit complet și până la final s-au remarcat numai prin proteste și jigniri la adresa ”centralului”. În minutul 77, “piticul” Alex Duricu, care și în acest meci a avut un travaliu deosebit, și-a răscumpărat greșeala de la autogol și la o pătrundere solitară a scos un fault de 11 metri transformat cu multă siguranță de Aristide Buzilă. Minutele 85 și 87 au însemnat încă două reușite în contul câmpinenilor, Nicola și Grigore consemnându-și numele pe lista marcatorilor. Așadar, fotbaliștii câmpineni și-au respectat statutul de campioni de toamnă, obținând un nou succes după un sezon senzațional, presărat numai cu victorii și un singur meci încheiat la egalitate. Situați pe primul loc, la o distanță apreciabilă de următoarea clasată, conducerea clubului, antrenorul și jucătorii merită din plin felicitări pentru această performanță remarcabilă pe care puțini o anticipau la începutul campionatului. Primul ”11” al gazdelor a avut următoarea configurație: Briotă – C. Pop, Horja, Matache, Necula, Bărbulescu, Duricu, Buzilă, Grigore, Straț, Nedelcu. Au mai fost folosiți, Bej, Dobre, Dragomirescu și Nicola.
Declarații după meci:
Mugurel Negreanu (antrenor A.S. Muntenii):
“Un meci destul de dificil în prima parte a lui. Pot să spun că am controlat meciul și din nou am avut destul de multe ratări. Cum fotbalul te pedepsește acesta a făcut ca să fim egalați. Din acel moment am reacționat ca o echipă mare și am reușit în câteva minute să urcăm scorul la 5-1. Una peste alta un meci bun cu multe goluri în contul nostru. Acum la final de sezon vreau să mulțumesc băieților, să mulțumesc spectatorilor care au venit la jocurile noastre. Mergem înainte. Doamne ajută!”