duminică, 10 decembrie 2017

Final de coșmar

Sportul Câmpina – Petrolul Băicoi 4 – 5 (3 – 0)
Ultima apariție în fața propriilor suporteri a coincis cu un meci de Cupă, de această dată împotriva unei formații a cărui nume odată a însemnat ceva în fotbalul prahovean. Cu mulți jucători lipsă din distribuția clasică, Basma, frații Coman, Țigănuș, Alin Negreanu, Sportul a încercat să se impună și în acest ultim episod întâlnind o echipă superioară valoric care activează în Superliga B Prahova. Încă din minutul 10, gazdele și-au asigurat un avantaj liniștitor prin două goluri în care apărarea adversă a fost depășită foarte ușor. Mai întâi, în minutul 5, șutul de efect a lui Pantilie l-a lăsat fără replică pe Niță, iar puțin mai târziu Spurcaciu (foto) a pătruns impetuos și grație unui șut pe jos, tabela a suferit o nouă modificare. În continuare, pe fondul unui joc deschis, ocaziile s-au întețit la ambele porți. Dacă Ivan de la oaspeți a irosit trei mari situații de gol, nici câmpinenii nu s-au lăsat mai prejos, Pantilie de două ori și Spurcaciu ratând de puțin majorarea scorului. Totuși, în minutul 44 s-a făcut 3-0, Spurcaciu profitând de încă o mare greșeală a defensivei din Băicoi. Începutul reprizei secunde a aparținut petroliștilor care în minutul 47 au marcat   prin Hromei dar Spurcaciu a mărit din nou diferența (`55) după o pătrundere lateral dreapta, mingea scuturând plasa porții adverse. Încercând să conserve rezultatul, elevii antrenorului Palancianu au primit un nou gol, minutul 64, o minge respinsă de Biro găsindu-l nemarcat pe Ivan, acesta îndeplinind o simplă formalitate. Pentru câmpineni, filmul s-a rupt în minutul 80, atunci când Ovi Constantin a văzut “roșu” în fața ochilor. Au urmat minutele de coșmar, 87, 89 și 90, atunci când oaspeții au lovit în ordine prin Ivan, din penalty, Ștefan și același Ivan, acesta din urmă fiind considerat unul dintre cei mai buni jucători de pe gazon. Una peste alta, a fost un meci de colecție, plăcut ochiului, specific acestei competiții considerate una a surprizelor, în care ambele formații merită din plin felicitări.
Sportul: Biro – I. Lucian, Voicu, Neagu, Rădulescu, Popa, Jantea (cpt), Crețu, Spurcaciu, O. Constantin, Pantilie.
Au mai jucat : Cismaru și Dinică.
Antrenor: Marius Palancianu
Petrolul: Niță – Buzilă, Burlacu, Georgescu, Costian, G. Mihai, Comnoiu, Pârvu, Ștefan, Mocanu, Ivan (cpt).
Au mai fost folosiți: Hromei și Catrina
Antrenor: Gabriel Negreanu
Arbitri: Eduard Neagu – A. Ionică și Adina Ciobanu