sâmbătă, 12 februarie 2022

Victorie fără emoții!

A.F.C. Brebu - Olimpia Comarnic 3 - 1 (2 - 1)

Ca și în precedentele pauze dintre sezoane, seria meciurilor de pregătire a echipei prezidate de Cătălin Tănase se situează pe o linie ascendentă din punct de vedere valoric al adversarilor întâlniți. După cele două amicale susținute în compania grupărilor C.S. Adunați, scor 9-1, și C.S. Blejoi 2, scor 3-1, sâmbătă după amiază A.F.C. - ul a primit vizita formației Olimpia Comarnic. În acest meci, antrenorul Robert Săvulescu a preferat un prim “11“ cu: Stănulescu - Dima, Neagu, Oprica, Marcu, Vișan, Duricu, Dumitru, Zahiu, Oancea, Marinescu. Au mai jucat Mărăcineanu și Ion Lucian. Per ansamblu, acest amical și-a atins scopul, ambele competitoare încercând să găsească cele mai bune soluții în perspectiva unui sezon care se apropie cu pași repezi. Victoria gazdelor s-a conturat încă din prima repriză prin punctele marcate de Oancea și Zahiu, pentru ca tot Oancea să consfințească rezultatul final. Următorul meci amical al echipei din Brebu se va desfășura sâmbăta viitoare, de la ora 15.00, tot pe teren propriu, cu Tricolorul Breaza.

Pe marginea acestui joc, Cătălin Tănase (foto), președintele formației din Brebu a spus: “A fost un test reușit în care am folosit toți jucătorii pe care i-am avut la dispoziție la ora acestui joc. Am sesizat determinarea băieților și felul cum se pregătesc în această perioadă. Din păcate în momentul de față suprafața de joc nu corespunde așteptărilor noastre și crează unele probleme jucătorilor. Sper ca în scurt timp să completăm lotul echipei cu unul sau doi jucători de calitate deoarece nu stăm prea bine din punct de vedere numeric“.