duminică, 4 august 2019

O carte câștigătoare pentru A.F.C. Brebu

Cu două săptămâni înainte de debutul noului sezon, A.F.C. – ul din Brebu a întâlnit sâmbătă după-amiază colega sa de eșalon, Tricolorul Breaza, aceasta din urmă impunându-se cu scorul de 6-5. A fost un amical viu disputat, presărat cu multe goluri care au făcut deliciul întregii asistențe. Gazdele au avut un început perfect, astfel că în minutul 28 acestea conduceau cu 4-1. Surprinzător sau nu, noua achiziție Alex Duricu (foto) a avut un început de senzație și chiar în minutul 2 a perforat poarta adversă. Două minute mai târziu, “piticul” a fost secerat clar în careu și centralul a dictat penalty în urma căruia gazdele și-au mărit avantajul. Mai mult, în minutul 20 Alex a fost urmărit de ghinion, șutul sau întâlnind rădăcina barei. Evident, nu se poate trece cu vederea evoluția de excepție a celuilalt atacant brebean, Tibi Oancea, care în acest joc a scuturat de 4 ori plasa porții adverse. Despre debutul lui Alex Duricu, care în sezonul trecut a fost principala “gură de foc”  a echipei A.S. Muntenii Câmpina, Cătălin Tănase, președintele grupării din Brebu a ținut să precizeze: “Este un câștig mare și un om cu caracter deosebit. Știu că l-au căutat mai multe echipe dar mi-a dovedit că este un om de cuvânt. Deci nota 10 la acest capitol pentru el. Consider că suntem în continuare pe o linie ascendentă.” De partea cealaltă, Tricolorul Breaza, cu o echipă mult întinerită, se bazează în continuare pe experiența lui Marius Vișan, autor a patru goluri în contul formației sale.