joi, 28 iunie 2012

Germania – Italia 1 - 2

Stadion: “Naţional Stadium” – Varsovia
După un început în forţă al panzerului german, elevii lui Prandelli au făcut linişte pe stadion prin cele două goluri înscrise de Balotelli. În repriza secundă, angrenajul italian a funcţionat foarte bine şi chiar dacă în prelungiri Bufon a primit un gol din penalty, victoria este una meritată şi duminică se anunţă o finală de zile mari
Scor final 1-2
-Min. 20 0-1 Casano centrează de pe banda stângă şi Balotelli reia din 6 metri cu capul în plasa porţii lui Neuer.
-Min. 35 0-2 Mario Balotelli reuşeşte dubla cu un şut în forţă
-Min.90+2 1-2 Ozil transforma o lovitură de la 11 metri
GERMANIA: Neuer - J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Ozil, Podolski - Gomez. Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Howedes, Mertesacker, Gundogan, Schurrle, Muller, Bender, Gotze, Reus, Klose. Antrenor: Joachim Low
ITALIA: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Marchisio, Pirlo, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano. Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Abate, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco. Antrenor: Cesare Prandelli.
Arbitrii: Stephane Lannoy - Frederic Cano, Michael Annonier (toţi trei din Franţa)